Väikesel metsaomanikul tasub õiglase hinna saamiseks nõu pidada konsulendiga

Väikemetsaomanik, saati selline, kes mõne ühistu tiiva alla pole pugenud, on puidumüügiturul üsna haavatav – väikese puidukoguse eest on keeruline head hinda saada, raieõiguse müügil aga varitseb samuti hulk karisid, kirjutab Metsamajandusuudised.

Näiteks kui vaadelda, millised võimalused on suhteliselt väikeste puidukogustega opereerival metsaomanikul kohandada oma raietegevust pakutavate hindadega, siis tuleb välja, et kui olla hoolas, siis saab seda ikka teha, sest info puidu hindade kohta on kasvõi Erametsakeskuse kaudu saadaval, infot saab ka piirkondliku metsakonsulendi käest ja muudestki allikatest.

Maade ostu-müügi-haldusega tegeleva OÜ Kinnistu juhataja Mart Erik soovitab helistajate jutule pigem kiire lõpp teha, selle asemel, et neid kuulda võtta. Ammugi ei tasu uskuda mesiseid kuulutusi, kus omanikule metsamaa hektari eest kuni 50 000 eurot lubatakse.

Mitmekülgseid metsamajandamisteenuseid osutava OÜ Metsaproff omanik ja juhataja Rain Tulp ei usu, et ka raieõiguse oksjonile panek alati just parima hinna annab. Sest ka oksjoni kaudu müües sõltub hind eelkõige ikkagi sellest, millise alghinnaga sa oma raie sinna paned.

„Alghinna määramine on oksjonil üks tähtsamaid asju,” kinnitab ta. „Näiteks kui sa paneb vähemalt 40 000 väärt oleva tüki müüki 25 000 euroga ja müüd selle lõpuks ära 45 000 euroga, siis oksjonipidaja ütleb, et näed, sa said 50% hinnavõitu. See pole väga objektiivne, sest tegelikult võinuksid sa panna selle raie oksjonile 40 000 euroga ja kes teab, palju lõpuks teenida.”

Artiklis selgitavad Mart Erik, Rain Tulp ja Metsamaahalduse AS juhataja Taavi Raadik, kuidas kujuneb müüdava metsa hind, millist puitu on praegu kasulik raiuda ning millistest faktoritest peale turuseisu sõltub raietööde planeerimine.

Loe artikli täisteksti Metsamajandusuudistest.

 

0Shares