Väiksesse külla kerkib laguneva asfalditehase asemele vineeritehas

vineer

Tartu Postimees:

Järgmisel kevadel läheb vähem kui 30 elanikuga Viruvere külas Jõgevamaal suuremaks sagimiseks. Siis alustab seal endise asfalditehase krundil tööd ASi Estonian Plywood vineeritehas, mis annab leiba üle sajale inimesele. Kui praegu sõidab Viruvere külateel tavaliselt seitse autot, siis järgmisel aastal samal ajal vurab seal kakskümmend korda rohkem sõidukeid.

«Tehase vastu pole meil midagi, loodame, et teed sellele koormusele vastu peavad ning liiklus ei muutuks külateel ohtlikuks,» sõnas Viruvere elanik Ele Liivamägi. Ta lisas, et uus tehas, mis annab paljudele tööd, on igal juhul parem, kui praegu keset küla olev tühermaa ja kunagise asfalditehase lagunevad hooned.

Vajadusel müratõkked

Tehase juht Randel Veerits selgitas reedel Jõgeva vallavalitsuses Ele Liivamägile ja teistele Viruvere elanikele, milline uus tehas välja näeb ning mida see kohalikele kaasa toob. «Seal hakkavad sõitma palgiveokid, valmistoodanguga veoautod ning hakkpuidu veokid. Neile lisaks sõidavad teedel ka töötajate sõiduautod,» sõnas Randel Veerits.

Veel on üks suuri muutusi asjaolu, et veidi tekib külakesse taas müra, sest tehas töötab ööpäev läbi. «Püüame paigutada müra tekitavad seadmed krundil selliselt, et eramuteni jõuaks võimalikult vähe müra,» selgitas Veerits.

Ka oli tehase juht etteruttavalt tellinud mürataseme ja haisu ehk lõhnahäiringu eeluuringud. Hais võib tekkida palgileotusbasseinidest, kuid esialgsete uuringute põhjal ei ületa Viruverre kerkiv vineeritehas ühtegi kehtestatud normi.

Kohalikke huvitas enim, mis saab siis, kui tehas ikkagi hakkab müranormi piire ületama. Ettevõte on sel juhul nõus ehitama sobivad müratõkkeseinad. «Püüame leida kõigile sobiva lahenduse,» lisas Randel Veerits.

Vineeritehase ehitamiseks kulub selle omanikul ASil Lemeks praeguste arvestuste järgi 30 miljonit eurot. Esialgu valmib tehases aastas 35 000 kuupmeetrit vineeri. «Keskkonnauuringud tegime 100 000-kuupmeetrist aastast tootmismahtu arvestades,» sõnas tehase juht.

Otsitakse töötajaid

Sellise tootmismahuga vineeritehaseid on Eestis teisigi. «Üks on Otepääl, üks Kohilas ja üks alustab tööd Pärnus,» märkis ettevõtte juht. Viruvere tehas erineb nimetatutest selle poolest, et põhineb Eesti kapitalil.

Äkki õnnestub meil isegi mõni Soome kolinud Jõgeva inimene kodukohta tagasi meelitada, ütles rajatava vineeritehase juht Randel Veerits.

Loe edasi Tartu Postimehest.

 

0Shares