Vakra: Äänekoski tehase rajamisel kaasati kohalikke igas faasis
17.04.2018
ERR.EE:
Riigikogu keskkonnakomisjon tutvus reedel Kesk-Soomes asuva Äänekoski biotoodete tehasega, et saada ülevaade tehase rajamise protsessidest ja rakendatud meetmetest looduskeskkonna kaitsmisel. Komisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on Äänekoskis tehase ümbruses keskkonna olukorda parandatud ning kohalikke igas planeeringufaasis kaasatud.
Vakra sõnul on mullu sügisel tööd alustanud Äänekoski tehas võrreldav Eestisse kavandatava puidurafineerimistehasega.
Vakra rääkis, et Äänekoskis on tselluloositehas olnud alates aastast 1937, mida on mitu korda uuendatud. Viimase tehasega on keskkonna olukord paranenud.
“Kui vaadata keskkonda, siis on näha ja piltide pealt meile ka näidati, et 25-30 aastat tagasi oli sama jõgi, kust täna vett võetakse, ujumiskõlbmatu, siin ei ujunud ka kalad ehk keskkonnareostus oli tohutu. Kui vaadata tänast tehast, siis see keskkonnareostus on vähenenud, see on olematu, siin on kalad, inimesed saavad ujuda,” rääkis Vakra.
“Mõte on väga selge – keskkonnaolukorda on parendatud ja seetõttu on inimestel ka kohalik toetus, et see tehas siin pidevalt jätkaks oma toiminguid, et siin oleksid töökohad ehk ajalooline järjepidevus on see märksõna,” lisas ta.
Vakra kinnitusel on Äänekoski tehase puhul igas planeeringufaasis pidevalt kohalikke elanikke kaasatud.
“Ei saa rajada tehast ülevalt alla, ei saa panna jõgesid tagurpidi voolama ehk kõige olulisem on see, et kohalikud inimesed ise peavad seda tehast soovima, teisalt kohalik omavalitsus peab seda soovima ja alles siis on võimalik planeeringutega edasi minna. Mulle tundub, et siin on küll hakatud Eestis asja valest otsast tegema. Kõige olulisem on, kas kohalikud inimesed seda tehast soovivad või mitte,” rääkis Vakra.
Ta märkis, et kuna Äänekoski tehase rajamisel on keskkonnaolukorda parandatud, siis on sellele ka inimeste poolt positiivne vastuvõtt. Vakra hinnangul oleks Eestis sellise tehase rajamiseks üks võimalik asukoht Ida-Virumaa.