Vakra: keskkonnakomisjon lähtub metsaseadust menetledes teadusest

Baltic News Service:

Riigikogu keskkonnakomisjon leppis esmaspäeval kokku, et ei tee metsaseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise eelnõud menetledes ühtegi otsust kiirustades ja lähtub seisukohtade kujundamisel teaduspõhistest ettepanekutest, vahendab BNS.

“Eesti mets on osa meie vaimsest olemisest, meie loost ja identiteedist,” ütles keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra BNS-ile. Ta lisas, et komisjon tutvus istungil valitsuse algatatud eelnõu eesmärkide ja põhimõtetega ja toonitas, et metsanduspoliitika ei tohi lähtuda ainult majanduslikest eesmärkidest ja raiemahtudest vaid ka ökoloogilisest ja sotsiaalsetest väärtusest.

Vakra sõnul tuleks senisest enam pöörata tähelepanu metsa taastamisele ja uuendamisele. “Kui riigimetsas istutatakse aastas 20 miljonit puud, siis erametsades, kus metsa raiumise mahud on 1,5 kuni kaks korda suuremad, istutatakse aastas ainult kuni viis miljonit puud. See on kindlasti arutelu koht, kuidas eraomanikkude puhul tagada kordades kiirem metsade taastamine,” rääkis ta.

Keskkonnakomisjoni juhi sõnul tuleb rohealade kaitsmisesse ning raielubade menetlusse senisest rohkem kaasata kohalikke omavalitsusi. “Ainult omavalitsuste suurem kaasamine ja nendega raiete kooskõlastamine aitab tagada vajaliku loodushoiu ja metsade kaitsmise. Kokkuvõtvalt tuleb seadusega sundida tiheasustusaladel erinevaid osapooli leidma senisest enam kompromisse omanike huvide ja metsakaitse vahel,” rääkis Vakra.

Vakra kinnitas, et komisjon kaasab metsaseaduse ja looduskaitseseaduse menetluse käigus erinevaid huvigruppe ning korraldab ka avaliku arutelu muudatuseettepanekute analüüsiks.

Eelnõu esimene lugemine on riigikogus kolmapäeval ja muudatusettepanekuid saab sellele esitada 5. aprilli kella 16-ni.

0Shares