Valmis analüüs plaanitava puidurafineerimistehase mõjust Eesti majandusele

ÄRIPÄEV:

Pika kogemusega metsatöösturite Tartu lähistele plaanitav miljarditehas kasvataks hiljuti valminud analüüsi järgi Eesti majandust kuni 1,4 protsenti, looks kuni 600 uut töökohta ning kasvataks 5 protsendi jagu raudteetranspordi mahtu.

Est-For Investi tehase ehitamise maksumus on 800 miljonit kuni 1 miljard eurot. Osa mõjudest tuleb juba ainult sellest, aga kõige olulisema mõju annab projekt siiski käitusfaasis, rääkis Sten Aspal projektile põhjaliku majandusliku mõjuanalüüsi teinud rakendusuuringute keskusest Centar.

Ehitusfaasis kasvataks projekt majandust 151 kuni 180 miljoni euro võrra, mis suurendaks SKPd kahe aasta jooksul kokku 0,8 protsendi võrra. Kui tehas aga käima läheb, annaks see majandusele igal aastal hoogu 225 kuni 290 miljoni euro võrra, mis tähendaks kuni 1,4-protsendilist kasvu.

Tehas ise annab Aspali sõnul majandusele hoogu seetõttu, et puidukiu tootmine annaks paberipuule neli-viis korda kõrgema väärtuse kui toormena eksportimine. Peale otsese mõju peaks projekt majanduskasvu toetama ka sisendite tootmisega seonduva lisandväärtuse kasvuga. Lisaks annab teatud toe see, et suureneb eratarbimine.

Valminud analüüsist saab täpsemalt lugeda Äripäeva artiklist.

Planeeritava puidurafineerimistehase kohta saab lisainfot ka Est-For Invest kodulehelt.

0Shares