Vilkale metsamüügile annavad hoogu poliitikud ja roheaktivistid

eramets, udu, vihm

Tanel Saarmann, Eesti Päevaleht:

Eesti Päevaleht nendib, et üha enam metsi liigub suuromanike kätte. See võib olla ohtlik mitmes mõttes.

Eestis on üle 100 000 erametsaomaniku, kellest suur osa on füüsilised isikud ja väiksemad perefirmad. Viimastel aastatel on suundumus, et väikemaaomanikud müüvad oma maa suure rahakotiga firmadele või fondidele. Eesti erametsaliidu juht Mikk Link ütleb, et liidu sõnum on alati olnud üks: ära müü oma metsa, majanda seda ise. Samas on igal omanikul õigus teha oma metsaga seda, mida soovib.

„Olen spetsialistina metsaomanike nõustaja ja viimasel ajal on omanikes tunda enam hirmu. Nad on kursis meediaga ja näevad, mis toimub raieteema ümber. Poliitikud ütlevad aina enam, et raiet tuleb piirata. Et raiumine on liiga intensiivne. Maaomanik mõtleb, et see mõjutab tema vara väärtust ja otsustab metsa müüa,” selgitab Link ja lisab, et tema ei näe kuskilt otsast, et praegu üleliia metsa raiutaks. Erametsaliidu juht näitab näpuga ka roheäärmuslaste peale, kelle meeleavaldused ja jutt suurendavad samuti metsa liikumist väikeomanikelt suurte kätte.

Metsamaa ulatuslikul käest-kätte liikumisel on veel teisigi põhjuseid. Üks neist on kinni traditsioonides, õigemini nende puudumises. Eestimaalane sai suhteliselt hiljuti erastamise käigus maa tagasi ega ole harjunud sellega ümber käima. Vähem oluline ei ole looduskaitsealadega seonduv. Maaomanik pelgab, et ka tema metsa võib pesa teha mõni linnuliik, kes metsale kaitse peale toob. Riik on küll lubanud kompensatsiooni, kuid järjekorrad on väga pikad, sest riigil ei ole nii palju raha välja käia. Nii valib metsaomanik kartuses taas müümise tee.

Eesti riigi järel on suuruselt teine maa- ja metsaomanik OÜ Tornator, fond, mis haldab peamiselt Soome pensioni- ja investeerimisfondide ning suure paberimassi- ja paberitootja Stora Enso raha. Viimase kahe ja poole aastaga on nende portfell kasvanud Eestis ligi 10 000 hektari võrra.

Eramaaomanikest on teisel kohal Graanul Invest, kes eri firmade alt haldab maid koos teiste tegijatega. Just viimasel ajal on nad ostnud osalusi firmades, kes omavad maad. Näiteks Karo Mets OÜ, kellel on üle 350 kinnistu ja ligi 3000 hektarit maad. Võib eeldada, et Raul Kirjanen ja Anders Anderson ei rahuldu sellega ning kui Tornator tõmbab pidurit, siis võib juba aastate pärast näha uut esierametsaomanikku.

Loe edasi Eesti Päevalehest.

0Shares