Liit: puud istutamata jättev erametsaomanik kaotab 5000 eurot hektari kohta

ERR UUDISED, Mirko Ojakivi:
Eesti erametsaomanikud loodavad liigselt looduslikule metsauuendusele ja jätavad nii tulevased põlved ilma suurest rahalisest tulust, leiavad Eesti metsaselts ja erametsaliit.

Eile algas järjekordne metsanädal. Kuigi statistika näitab, et metsatööstuse käive aasta aastalt suureneb ja üha rohkem saadakse Eesti metsast tulu, on Eesti näiteks Soomega võrreldes kesises seisus metsaistutamise osas. Seda ennekõike erametsaomanike seas, sest riigimetsas istutakse igast lageraiutud hektarist üheksale istikud ja vaid üks hektar jääb looduslikku uuenduse hooleks, vahendasid ERRi raadiouudised.

Erametsas on aga seis nukram. Sisuliselt pool lageraiutud metsamaast jääb loodusliku uuenduse hoolde.

Eesti metsaseltsi esimees, metsateadlane Hardi Tullus ütles, et loodusliku uuenduse teed minnes kaotab metsaomanik aega ning tulevikus tegelikult ka raha.

“Selge see, et loodus ei jäta midagi tühjaks ja igale lageraielangile tuleb uus mets. Küsimus on selle metsa kvaliteedis, sest valdavalt tuleb meie kliima ja mullatingimustes lehtpuumets, mille hulgas on palju selliseid liike, mis on väga madala puidulise väärtusega. Aga me tahaksime ikkagi kasvatada selliseid puuliike, millest me ka saematerjali saame,” rääkis Tullus.

Eesti erametsaliidu juhatuse liige Taavi Ehrpais ütles, et hinnanguliselt loobub loodusliku metsauuenduse teed minev metsaomanik 5000 eurost hektari kohta.

Viis-kuus aastat tagasi oli loodusliku uuenduse osakaal erametsas koguni 70-80 protsendi peal. Seega kaotab Eesti erametsaomanik viie-kuuekümne aasta pärast märkimisväärse summa.

Üheks suureks probleemiks on aastate eest olnud ka korraliku istiku puudumine. Metsamehed ütlevad, et praeguseks on turul piisav kogus kvaliteetset okaspuuistikut.

RMK taimla- ja seemnemajandus-osakonna juht Esko Krinal ütles, et RMK enda nõudlus istikute järgi on väga suur, aga RMK suudab istikuid kasvatada ka juba erasektorile. Samas jääb erasektori nõudlus raha taha. “Maapinna ettevalmistamine on vaja teha. Istikute ja istutamise hind, pärast ka hooldamise hind. See teeb ühe hektari kohta istutamise hinnaks 600-700 eurot,” tõdes Krinal.

0Shares