Puiduturg jätkab langust, aasta lõpp on puitu müüvale metsaomanikule keeruline

uuendusraie, lageraie, palgid, mets

Erametsakeskuse tellitud ja OÜ Tark Mets koostatud 2019. a III kvartali puidu hinnastatistika näitab, et sarnaselt kvartal varasemale on puiduhinnad langustrendis – sortimenditi jäi kvartaalne hinnalangus 0,8%-3,2% vahele.

Poolaastaga võrreldes langesid hinnad märkimisväärselt erinevatel kase sortimentidel, kasepakust paberipuiduni. Aasta taguse ajaga võrreldes on kõige suurem langeja okaspuupaberipuit ja ainsana on plusspoolel haava- ning lepapalk .

Viimased kuud on kaasa toonud puiduhindade languse ja oluliselt suurenenud okaspuupuidu pakkumise. Selle arvestatavaks põhjuseks on erakordselt suured üraskirüüsted Kesk-Euroopas – kriisis on Tšehhi metsandus, ulatuslikest kahjustustest on teatanud mitmed Saksamaa liidumaad ning puutumatuks pole jäänud ka Rootsi.

Puiduhindasid puudutavate protsesside mõju on jõudnud ka Eesti metsatööstusesse.

Septembri alguses andis moodulmajade tootja Timo Houses OÜ kohtusse ettevõtte saneerimise taotluse, saneerimiskava on esitanud ka OÜ Baltic Forest.
Eestis Imavere ja Näpi saeveskeid omava Soome metsatööstuskontserni Stora Enso majandustulemuste avaldamine viis 29. oktoobril ettevõtte aktsia ligi 10% langusesse ja ettevõte lubas uusi säästumeetmeid. Stora Enso peatas novembri algusest kaheks kuuks Uimaharju saeveski. Tselluloosi hinnalangus räsib ka Soome papitoodete firmat Metsä Board – ettevõtte majandustulemused on halvenenud ning peamiseks põhjuseks on toodete hinnalangus.

Kui 2018. aasta oli Eesti metsandusele hea aasta –puidu hinnad olid metsaomaniku jaoks kümnendi parimad ja ka tööstus suutis oma käivet ja kasumit suurendada – siis tänavune on kulgenud hoopis teises rütmis. Hinnad puiduturul langevad jätkuvalt ja seda kõikides sortimendigruppides.
Seetõttu võib prognoosida, et aasta lõpp saab puitu müüval metsaomanikul olema keeruline. Okaspuupalgi hinnad on languses, männi-, kuuse- ja kasepaberipuidu turg on väga järsult ära kukkunud ja hetkel märke taastumisest ei paista. Jätkuvalt püsivad küsimärgid kasepaku ja -palgi osas, kuna valmisvineeri müügil on konkurents endiselt tihe. Küttepuidu hind on langenud ja võib prognoosida languse jätkumist.

Tervikülevaate III kvartali puiduturust leiad SIIT.

0Shares